Menu

Sıkça Sorulan Sorular

01. Oto deri döşeme nedir?

% 100 otomobillik döşeme amaçlı üretilen, ileri İtalyan ve Alman teknolojisi ile işlem görmüş, kendisine ait organik kokusundan arındırılmış, ISO 9001, ISO 9002 ile TÜV (yanmazlık) belgelerine sahip dünyanın en büyük deri üretim kuruluşlarından ithal edilen, üstün nitelikli, hijyenik hakiki deriler ve Alman teknolojisi ile üretilmiş ultra dayanımlı Suni deriler ile yapılan uygulamalar bütünüdür.

02. Neden deri döşeme ?

Bir döşeme ürünü olarak deri; görünümüyle estetik değer yargılarımıza hitap eder. Temas edildiğinde de, dokusuyla duyularımızı cezbeder bu sebebtendir ki lüksün ve asaletin sembollerindendir. Standart Kumaş döşemeli araclardaki en onemli sorun havada ucuşan toz zerreciklerinin kumaş altındaki sünger bölüme işlemesi ve oturup kalktıkca bu süngerden tekrar arac icerisine yayılmasıdır. Özellikle güneşli havalarda bu toz zerreciklerinin ucuştuğuna hepimiz şahit olmuşuzdur. Arac icerisinde ucusan bu toz zerreciklerinin cağımızın yaygın hastalıklarından Astım ve Alerjik sorunlara yol actığı da Tıp Dünyası tarafından doğrulanmaktadır. Cözüm Deri Döseme yaptırmak, hem aracımızın değerine değer katmak hem de sağlığımızla ilgili bir adım atarak bu toz zerreciklerinden kurtulmaktır. Standart kumaş döşemeler ile ilgili ikinci önemli sorun, özellikle yeni nesil araclarda kullanılan kumaşlarda en ufak bir icme suyu damlasının bile hare hare büyümesi ve leke haline gelmesidir ki zaman zaman Arac ici temizlik konusunda calışan firmalar tarafından bile bu lekeler yok edilememektedir. Yaklaşık 2 kere detaylı temizlik yaptırdığınızda ödediğiniz ücret karşılığında deri döseme yaptırarak tüm lekelerden ve arac icerisinde ucusan toz zerreciklerinden tamamen kurtulabilirsiniz.

03. Sadece koltuklara mı deri kaplanıyor ?

Aracınızın koltuk yüzleri ve kapı içi kumaş bölümlerin yanısıra modele göre kol dayama aparatıyla isteğinize bağlı olarak direksiyon, vites topuzu, vites körüğü, el freni kolu ve de el freni körüğü gibi parçalara da deri uygulaması yapılabilir.

04. Hakiki deri ile Alman Suni deri arasındaki fark nedir ?

Hakiki deri organiktir. Büyükbaş Erkek Hayvan'dan elde edilen deriler özel işlemlere tabi tutularak ürün haline getirilir. Hakiki deri ile yapılan uygulamalarda , kullanıma göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 80.000 km ile 100.000 km arasında hic problem cıkartmadan kullanım ömrü sözkonusudur. Bu rakamlar sadece bizim yaptığımız işlere ait değil, tüm otomobil firmalarının kullandığı hakiki deriler icin de gecerlidir. 80 ila 100 bin km kullanımdan sonra ufak tefek problemler başlamaktadır. Firmamız Hakiki Deri uygulamalarında, İtalya'dan ithal ettiği en üst kalitede %100 Otomobillik Test ve Sertifikalara sahip 3 Sene Garantili deriler kullanmaktadır.
Alman Suni deriler ise insan yapımı teknolojik ürünlerdir. Son yıllarda hemen hemen tüm otomobil üreticileri dayanıklılığı arttırmak ve maliyetleri düşürmek icin bu malzemeleri geliştirmişlerdir. Cogu Otomobil Fabrikası Hakiki deri opsiyonunda bile vücutla temas eden yüzey kısımlarını hakiki deri yapmakta, yüzey kısımları haricindeki yan ve arka bölümleri birebir uyumlu renk ve desende suni deri ile kaplamaktadır. Bunun yanısıra tamamen Suni deriden yapılmış döşemeleri de ikinci alternatif olarak müşterilerine sunmaktadır. Firmamız, üretiminde kullandığı suni derileri Almanya'dan İthal etmekte ve siz değerli müşterilerimizin kullanımına sunmaktadır.
İki ürün arasındaki farklara gelince, Hakiki deri organiktir. Suni deri ise insan yapımı teknolojik bir üründür. Yapılan uygulamalarda görsel anlamda hemen hemen aynı sonuc elde edilmektedir. Hatta uygulama yapıldıktan sonra arac icerisindeki döşemenin hakiki mi suni mi olduğunu ayırd etmenize imkan yok gibidir. Dayanıklılık anlamında Hakiki Deri ortalama 80-100.000 km sorunsuz kullanılmakta, Suni deride ise bu ömür ortalama 250.000 km civarında sorunsuz kullanım şeklinde gercekleşmektedir. Maliyet anlamında ise Hakiki deri ile Alman Suni deri Uygulamalarında neredeyse yarı yarıya fark oluşmaktadır. Alman Suni Deri uygulamaları son dönemde uygun maliyet ile dayanıklılığı bir arada isteyen müşterilerimiz tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. İster Hakiki ister Suni Deri olsun, firmamız yaptığı tüm uygulamalara 3 Sene Garanti vermektedir.

05. Deri koltuklar terletir mi ?

Hakiki veya Suni farketmez, Deri icinde bulunduğu ortamın ısısını üzerine ceker, Yani Kışın soğuğu yazın da sıcağı üzerine alır. Terletme kelimesi aslında yanlış bir tabirdir. Antalya, Bodrum gibi gölgede 40-60 Derece sıcaklığın olduğu bir ortam haric, İstanbul ya da benzer iklime sahip yerlerde deri kullanımı sıcaklık acısından rahatsızlık vermez. Yazın en zirve döneminde plaj ortamında öğle sıcağında aracınıza binmek istediğinizde cıplak ten ile temas halinde yakma sözkonusu olabilir. Ancak bu durum, araca binmeden önce 2 ila 3 dakikalık bir klima soğutması ile rahatlıkla bertaraf edilebilir. Arac icerisindeki temizlik hijyen ve sağlık acısından değerlendirildiğinde yazın en zirve dönemindeki 2-3 dakikalık bekleme kabul edilebilir bir sorundur. Zaten cok problem yaratan bir durum olsa hicbir otomobil fabrikası deri döşeme diye bir uygulama yapmazdı.Sonuc olarak klima cogu arabada standart bir parca haline geldi ve klimalı araclar kesinlikle bu sorunu cözebilmektedir.

06. Airbag'lerin çalışmasında bir problem çıkar mı ?

Bu konuyla ilgili olarak lütfen " Airbag Laboratuar Testi  " sayfamızı inceleyiniz.

07. İmalat aşaması ne kadar sürer?

Randevu sistemi dahilinde 24 saat içerisinde aracınızın deri döşeme işlemi tamamlanmaktadır.

08. Aracıma Kol Dayama taktırabilirmiyim ?

Aracınıza değişik modellerde kol dayama aparatı taktırabilirsiniz. Bununla ilgili olarak değişik modellerimiz mevcuttur. Yükseklik ayarlı veya sabit, dar veya geniş tipler mevcuttur. Kol dayama monte ettirmek için deri yaptırmanız şart değildir. Aracınızın kumaşı ile aynı (veya çok yakın) ton ve desende kumaş ya da suni deri kaplı kol dayama seçeneklerimiz mevcuttur. Detaylı bilgi için " Kol Dayama Uygulaması " bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

09. Renklere göre fiyat farkı oluşuyor mu?

Hayır. Renk seçenekleri bölümümüzde gördüğünüz derilerin tamamı aynı kategori ve kalitededir. Dolayısıyla hangi rengi seçerseniz seçin, aralarında fiyat farkı yoktur. Çift Renk uygulamasını tercih etmeniz durumunda da fiyat farkı alınmamaktadır. İstediğiniz renkleri tercih etmekte özgürsünüz.

10. Aracım ile ilgili maliyetleri ve fiyatları nasıl öğrenebilirim?

Üst Menü " Deri Döşeme Fiyat Listeleri " bölümüne girerek aracınızın deri döşeme maliyetini ve ödeme taksit seceneklerini öğrenebilirsiniz. Firmamız tüm fiyatlarını araçta kullanılan malzeme miktarı ve işçilik oranına göre belirlemektedir. Eğer bu listelerde aracınız ile ilgili fiyat görünmüyorsa bizlere telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. (0216 572 60 90 - 0216 469 84 50 - 0533 735 30 50) Sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

11. Deri döşemede koltuğun formu değiştirilebilir mi ?

Uygulamalarımızda, özel bir talep olmadığı takdirde koltukların orijinal formu  korunmaktadır. İsteğe bağlı olarak orijinal formdan farklı uygulamalar da yapılabilmektedir. Bu tip uygulamalar hakkında bilgi edinmek için lütfen " Deri Döşeme Model Seçenekleri " sayfamızı ziyaret ediniz.

12. Aklımda çok özel bir model var, uygulanabilir mi ?

Aklınızdan geçen model, koltuk formunuza uygun bir model ise tasarım ve uygulama ekibimiz her daim sizin hizmetinizdedir.

13. Koltuklara ilave özellikler eklenebilir mi ?

İstediğiniz takdirde çoğu otomobilde lüks aksesuar donanım listesinde yer alan koltuk ısıtma sistemi monte edilerek sürüş konforunuz maksimuma çıkarılabilir. Detaylı bilgi için " Koltuk Isıtma Sistemi " bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

14. Orjinal Deri döşememde yıpranma var. Ne yapılabilir?

Renk seçenekleri bölümümüzde 400'ü aşkın renk ile hizmet verdiğimizi göreceksiniz. Bu kadar çok renk olmasının sebebi renk tonlarının araçların marka ve modeline göre değişkenlik göstermesidir. Dolayısıyla bütün döşemeyi yenilemek yerine sadece parça değişimi yapılarak sorununuz giderilebilir. Çoğu aracın orjinal deri renkleri , renk seçeneklerimiz arasında mevcuttur. Detaylı bilgi için bizlere telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. (0216 572 60 90 - 0216 469 84 50) Sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

15. Tavana Deri kaplatabilirmiyim ?

Tavan döşemelerine deri kaplatılamaz. Bunun nedeni derinin ağır bir malzeme olmasıdır. Bu tip uygulama yapılan bir aracın tavanı belli bir kullanım süresi sonunda mutlaka sarkma yapacaktır. Bunun yerine tavan kaplama işlemi için özel olarak üretilmiş kumaş  ve alkantara seçeneklerimiz mevcuttur. Daha detaylı bilgi için " Tavan Kumaş Yenileme " bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

16. Direksiyonun orjinali deri kaplı değil. Deri kaplatmam mümkün mü?

Direksiyonunuzun orjinal halinde derili olmaması , deri kaplatamayacağınız anlamına gelmez. Firmamızda ister derili ister derisiz plastik olsun, tüm direksiyonlara deri kaplama uygulaması yapılabilmektedir. Orjinal derili direksiyonlarda , bitim noktalarında özel kanallar ve bir takım uygulamalar mevcuttur. Orjinalinde derisiz olan direksiyonlarda bu tip kanal ve uygulamalar firmamız tarafından oluşturulmakta ve aynı görüntü sağlanmaktadır. Sadece bu tip işlemler için daha fazla zamana ihtiyaç olduğundan süre uzamaktadır. Direksiyon kaplama işçiliği tamamen elişi olup yaklaşık 4-5 saat sürmektedir. " Direksiyon Deri Kaplama Örnekleri " sayfamızdan tamamı firmamız tarafından yapılmış direksiyon fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. 

17. İstanbul Dışında Şubeniz Var mı?

İstanbul dışında herhangi bir şubemiz yoktur. Direksiyon için yetkili serviste söküm yaptırıp kargo ile gönderebilirsiniz. Koltuklar için ise anlaşmalı olduğunuz kargo ya da ambar ile maliyeti gücünüzü aşmıyorsa gönderim yapabilirsiniz.